Poniedziałek, 4 lipca 2022. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Równowaga z misami

2013-11-15 12:24:39 (ost. akt: 2013-11-15 12:28:20)
Równowaga z misami

Autor zdjęcia: Manor House SPA

W dzisiejszym pędzącym świecie zaczynamy swój dzień w stresie, nie jesteśmy w stanie tego zatrzymać, ponieważ z problemem zostajemy sami. Natłok codziennych obowiązków, rutyna i zmęczenie wkradające się w nasze życie zawodowe i prywatne powodują coraz większe odczuwanie stresu. Jesienna aura i koniec sezonu urlopowego też nie sprzyjają dobremu nastrojowi. Już 60 proc. Polek przyznaje, że cierpi z powodu stresu, a większość naszych rodaków uważa, że stres to w dzisiejszym życiu rzecz normalna, do której powinniśmy się przyzwyczaić. Jednak coraz więcej osób daje się przekonać, że stres można pokonać.

Połowa Polaków nie wierzy, że ich stres kiedyś minie (badania TNS OBOP). Największą grupą zestresowanych są ci, którzy martwią się sytuacją finansową. Kolejnym powodem stresu jest sytuacja w życiu prywatnym, resztę stresuje praca zawodowa. Jak walczyć ze stresem? Jedni zaczynają biegać, inni stres zajadają. Jest też grupa osób, która stres topi w alkoholu i lekach. A przecież są baseny, kluby fitness, siłownie czy pobyty w spa.

Kondycja psychiczna

Samopoczucie i stan psychiczny Polaków jest jednak bardzo zróżnicowany i ma na to wpływ nie tylko nasza codzienna praca, ale także płeć, poziom życia i ogólny stan zdrowia. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badania, z których jasno wynika, że kobiety są bardziej podatne na stres. Częściej dopada je chandra, nie tylko ta spowodowana jesienną aurą. Częściej odczuwają wahania nastroju, doświadczają stanów nerwicowych i depresyjnych. Kobiety są jednak o wiele bardziej niż mężczyźni skłonne do leczenia i chcą sobie pomóc. Korzystają więc z pomocy poradni psychologicznych, potrafią też znaleźć sposoby na zrelaksowanie się — wykupują karnety na basen, do klubów fitness czy korzystają z zabiegów spa.
Statystyki są jednak alarmujące — 70 proc. Polaków uważa, że warunki życia w Polsce są trudne, szkodliwe dla zdrowia psychicznego i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby psychiczne.
86 proc. rodaków odczuwa rozdrażnienie i zdenerwowanie, a 54 proc. obserwuje u siebie objawy depresji.
Stres powoduje fobie, pogarsza samopoczucie z dnia na dzień, przez co coraz więcej osób budzi się z poczuciem zniechęcenia i żalu. Jak temu zaradzić?

Relaks i odpoczynek
Jeszcze dwa lata temu najbardziej popularnym antidotum na stres były leki uspokajające. Obecnie coraz bardziej świadomie korzystamy z pomocy specjalistów. Spa, fitness, basen, kręgielnia to miejsca, gdzie możemy wpaść razem z przyjaciółką, przyjacielem, spędzić miło i zdrowo czas, odetchnąć i wypocząć po codziennych trudach i zmaganiach. Stres to nie tylko złe samopoczucie, ale także bóle pleców i karku — to stany przewlekłe organizmu powodowane stresem, odnotowane już u ponad połowy pracujących, dojrzałych rodaków.

Regeneracja biologiczna i duchowa
Sama odnowa biologiczna czy ćwiczenia typu fitness nie są w stanie „wyrzucić” trwale z organizmu skutków stresu. Owszem, zapewniają one dobre samopoczucie, które jednak może minąć już po pierwszym dniu w pracy. Dlatego równie ważne jak odnowa biologiczna jest równoległa odnowa duchowa. Odzyskanie spokoju umysłu i silnej wewnętrznej energii jest często ważniejsze od walki ze stresem w postaci regeneracji ciała. Dlatego coraz więcej osób praktykuje jogę, medytacje, wycisza się słuchając koncertów na misach i gongach tybetańskich, stosuje koloroterapię czy korzysta z energii drzew.

Nie tylko dla zapracowanych
Coraz częściej słyszymy o „incentive travel” dla pracowników, czyli wyjazdach motywacyjnych połączonych z odnową biologiczną i duchową. — To wyjazdy grupowe, organizowane przez firmy dla swoich pracowników, którzy na co dzień borykają się z trudnymi sytuacjami, stresem towarzyszącym od rana do wieczora. Proponujemy wówczas tzw. słowiańskie rytuały zdrowia, w czasie których pracownicy nie tylko odpoczywają, ale mogą się także zintegrować — mówi Małgorzata Przydacka, menedżer spa. — Obecnie przygotowujemy program, który ma na celu pokazanie współczesnemu menedżerowi, jak pogodzić pracę z dbaniem o siebie i życiem prywatnym. Równowaga między tymi sferami życia jest niezbędna, aby efektywnie pracować — dodaje nasz ekspert.

Zatrzymaj się!
Zjawisko prezentyzmu (nieprzerywania pracy mimo objawów choroby) to najczęstsza przyczyna wpadania w poważne problemy zdrowotne, kończące się dłuższą absencją, depresją, a często utratą motywacji do pracy, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie firmy, w szczególności jeśli sytuacja dotyczy osób zarządzających. Człowiek musi być w harmonii sam ze sobą, jak również z otoczeniem. Ciągły pośpiech, stres, presja, konieczność dokonania wyboru pomiędzy życiem prywatnym a pracą zmusiły ludzi do poszukiwania równowagi. I warto tej równowagi poszukać, a potem w niej pozostać nawet do późnej starości. kr

SKUTKI STRESU
Długotrwały stres sprzyja rozwojowi cukrzycy, prowadzi do rozstroju żołądka i problemów trawiennych, może przyczynić się do powstania wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Jest także przyczyną powstawania
depresji.

BADANIA
• 86 proc. Polaków czuje rozdrażnienie i zdenerwowanie
• 70 proc. Polaków uważa, że żyje w stresie i warunkach
szkodliwych dla zdrowia psychicznego
• 60 proc. Polek odczuwa bóle karku i pleców spowodowane codziennym napięciem i stresem
• 54 proc. Polaków podejrzewa u siebie objawy depresji
Źródło: GUS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Małgosia #1663877 | 77.253.*.* 12 lut 2015 14:19

    Witam wszystkich bardzo serdecznie. Zgodzę się z powyższym artykułem, niestety w tych czasach mamy bardzo mało czasu na relaks, na chwilę dla siebie... Jestem kobietą, która w pełni poświęca się swojej pracy i nie mam czasu na różnego rodzaju przyjemności. Natomiast mąż namówił mnie na skorzystanie z usług masażysty. No więc przeglądając różne strony trafiłam na stronę Amaryllisa jest to Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej, gdzie znalazłam usługę masażysty. Teraz reguralnie chodzę na masaż relaksacyjny oraz próżniowy, jestem bardzo zadowlona, z ceny to raz, dwa z przesympatycznej Pani, która mnie odpręża oraz z miejsca, ponieważ jest bardzo zadbane i na wysokim poziomie. Jesli nie wiecie jak sie odprezyc, polecam masaze, naprawde warto oraz oczywiscie Amaryllisa. Pozdrawiam i całuję :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz