Wtorek, 9 sierpnia 2022. Imieniny Klary, Romana, Rozyny WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Męskość 
z kapelusza
2013-04-03 13:44:51 (ost. akt: 2013-11-15 11:21:24)
Męskość 
z kapelusza
Autor zdjęcia: sxc.hu

Kobiety wkładają kapelusze, bo chcą być piękne i bardziej kobiece, a mężczyźni? Po to samo tyle, że oni chcą być bardziej męscy. Kapelusz jest także atrybutem elegancji. Oczywiście fason ma znaczenie, więc nic nie zastąpi klasycznego borsalino czy panamy. W takim kapeluszu każdy mężczyzna poczuje się fantastycznie. I tak jak nie wyobrażamy sobie Audrey Hepburn (Śniadanie u Tiffany’ego) bez dużego, czarnego kapelusza, tak trudno wyobrazić sobie Clarka Gable (Przeminęło z wiatrem) bez kapelusza panama.Mężczyźni w kapeluszach...

Clark Gable jako Rhett Butler z „Przeminęło z wiatrem“ nie rozstawał się z kapeluszem panama. Charlie Chaplin upodobał sobie melonik, zaś Gary Cooper (W samo południe) chodził, jeździł konno, strzelał, jadł i spał w klasycznym kowbojskim kapeluszu filcowym z lekko zagiętym rondem.
Kapelusz z całą pewnością dodaje szyku i podkreśla charakter właściciela. Mówi też wiele o jego zainteresowaniach, o tym, jak lubi spędzać wolny czas. 
Jednak większość mężczyzn, jeśli już decydują się na kapelusz, wybierają elegancję i prostotę, czyli klasyczne panamy i fedory. Wynika to po części z wycofania, lęku przed śmiesznością, a po części z wyrachowania. Prosty, czarny, filcowy kapelusz bez kontrastowych dodatków, na pewno nie wzbudzi szczególnego zainteresowania, a doda męskości.Młodzi szaleją

Oczywiście inny kapelusz włożymy jesienią, inny wiosną czy latem. Chyba tylko młodzież wymyka się konwenansom. Młodzieńcy najchętniej wybierają małe kapelutki, ale za to pozwalają sobie na szaleństwo kolorów — czerwone, niebieskie, a nawet żółte. W paski, kratkę, w kwiaty. Do tego ciemne okulary, wypuszczona koszula i luźny, cienki krawat. 
Chłopcy lubiący się wyróżniać z pewnością sięgną po bandanę. Tu wybór wzorów i kolorów jest nieograniczony. 

Bożena KraczkowskaTYPY KAPELUSZY

• Fedora ma duże, filcowe rondo i wklęsłą fałdę. Elementem dekoracyjnym jest wstążka z płaską kokardą. Nazwa wywodzi się od imienia bohaterki sztuki Victoriena Sardou „Fedora“, która nosiła właśnie taki kapelusz.
• 

Panama pochodzi z Ekwadoru, gdzie wyplata się go z liści łyczkowca palmiastego. Nazwa wywodzi się z czasów budowy Kanału Panamskiego. Wówczas to inżynierowie i robotnicy chronili głowy przed palącym słońcem noszą panamę. 
 

• Borsalino nie jest typem lecz marką. Nazwa kapelusza pochodzi od nazwiska Giuseppe Borsalino, który w 1857 r. otworzył w Alessandrii pierwszy warsztat produkujący kapelusze. 

• Kanotier to bardzo prosty kapelusik z niską płaską główką i niedużym rondkiem, ozdobiony czarną jedwabną wstążką. W latach 20. XX wieku rozpoczął swoją karierę jako typowy kapelusz letni, noszony zarówno przez mężczyzn jak i kobiety.


• Homburg nieco podobny do fedory tylko bardziej sztywny z wywiniętym do góry rondem. Zazwyczaj zdobi go go szeroka wstążka. Homburg nosił brytyjski król Edward VII, który przywiózł go z niemieckiego kurortu Bad Homburg. 
Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB