Poniedziałek, 25 września 2017. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Równowaga z misami

2013-11-15 12:24:39 (ost. akt: 2013-11-15 12:28:20)

W dzisiejszym pędzącym świecie zaczynamy swój dzień w stresie, nie jesteśmy w stanie tego zatrzymać, ponieważ z problemem zostajemy sami. Natłok codziennych obowiązków, rutyna i zmęczenie wkradające się w nasze życie zawodowe i prywatne powodują coraz większe odczuwanie stresu. Jesienna aura i koniec sezonu urlopowego też nie sprzyjają dobremu nastrojowi. Już 60 proc. Polek przyznaje, że cierpi z powodu stresu, a większość naszych rodaków uważa, że stres to w dzisiejszym życiu rzecz normalna, do której powinniśmy się przyzwyczaić. Jednak coraz więcej osób daje się przekonać, że stres można pokonać.

Równowaga z misami

Autor zdjęcia: Manor House SPA

Połowa Polaków nie wierzy, że ich stres kiedyś minie (badania TNS OBOP). Największą grupą zestresowanych są ci, którzy martwią się sytuacją finansową. Kolejnym powodem stresu jest sytuacja w życiu prywatnym, resztę stresuje praca zawodowa. Jak walczyć ze stresem? Jedni zaczynają biegać, inni stres zajadają. Jest też grupa osób, która stres topi w alkoholu i lekach. A przecież są baseny, kluby fitness, siłownie czy pobyty w spa.

Kondycja psychiczna

Samopoczucie i stan psychiczny Polaków jest jednak bardzo zróżnicowany i ma na to wpływ nie tylko nasza codzienna praca, ale także płeć, poziom życia i ogólny stan zdrowia. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badania, z których jasno wynika, że kobiety są bardziej podatne na stres. Częściej dopada je chandra, nie tylko ta spowodowana jesienną aurą. Częściej odczuwają wahania nastroju, doświadczają stanów nerwicowych i depresyjnych. Kobiety są jednak o wiele bardziej niż mężczyźni skłonne do leczenia i chcą sobie pomóc. Korzystają więc z pomocy poradni psychologicznych, potrafią też znaleźć sposoby na zrelaksowanie się — wykupują karnety na basen, do klubów fitness czy korzystają z zabiegów spa.
Statystyki są jednak alarmujące — 70 proc. Polaków uważa, że warunki życia w Polsce są trudne, szkodliwe dla zdrowia psychicznego i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby psychiczne.
86 proc. rodaków odczuwa rozdrażnienie i zdenerwowanie, a 54 proc. obserwuje u siebie objawy depresji.
Stres powoduje fobie, pogarsza samopoczucie z dnia na dzień, przez co coraz więcej osób budzi się z poczuciem zniechęcenia i żalu. Jak temu zaradzić?

Relaks i odpoczynek
Jeszcze dwa lata temu najbardziej popularnym antidotum na stres były leki uspokajające. Obecnie coraz bardziej świadomie korzystamy z pomocy specjalistów. Spa, fitness, basen, kręgielnia to miejsca, gdzie możemy wpaść razem z przyjaciółką, przyjacielem, spędzić miło i zdrowo czas, odetchnąć i wypocząć po codziennych trudach i zmaganiach. Stres to nie tylko złe samopoczucie, ale także bóle pleców i karku — to stany przewlekłe organizmu powodowane stresem, odnotowane już u ponad połowy pracujących, dojrzałych rodaków.

Regeneracja biologiczna i duchowa
Sama odnowa biologiczna czy ćwiczenia typu fitness nie są w stanie „wyrzucić” trwale z organizmu skutków stresu. Owszem, zapewniają one dobre samopoczucie, które jednak może minąć już po pierwszym dniu w pracy. Dlatego równie ważne jak odnowa biologiczna jest równoległa odnowa duchowa. Odzyskanie spokoju umysłu i silnej wewnętrznej energii jest często ważniejsze od walki ze stresem w postaci regeneracji ciała. Dlatego coraz więcej osób praktykuje jogę, medytacje, wycisza się słuchając koncertów na misach i gongach tybetańskich, stosuje koloroterapię czy korzysta z energii drzew.

Nie tylko dla zapracowanych
Coraz częściej słyszymy o „incentive travel” dla pracowników, czyli wyjazdach motywacyjnych połączonych z odnową biologiczną i duchową. — To wyjazdy grupowe, organizowane przez firmy dla swoich pracowników, którzy na co dzień borykają się z trudnymi sytuacjami, stresem towarzyszącym od rana do wieczora. Proponujemy wówczas tzw. słowiańskie rytuały zdrowia, w czasie których pracownicy nie tylko odpoczywają, ale mogą się także zintegrować — mówi Małgorzata Przydacka, menedżer spa. — Obecnie przygotowujemy program, który ma na celu pokazanie współczesnemu menedżerowi, jak pogodzić pracę z dbaniem o siebie i życiem prywatnym. Równowaga między tymi sferami życia jest niezbędna, aby efektywnie pracować — dodaje nasz ekspert.

Zatrzymaj się!
Zjawisko prezentyzmu (nieprzerywania pracy mimo objawów choroby) to najczęstsza przyczyna wpadania w poważne problemy zdrowotne, kończące się dłuższą absencją, depresją, a często utratą motywacji do pracy, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie firmy, w szczególności jeśli sytuacja dotyczy osób zarządzających. Człowiek musi być w harmonii sam ze sobą, jak również z otoczeniem. Ciągły pośpiech, stres, presja, konieczność dokonania wyboru pomiędzy życiem prywatnym a pracą zmusiły ludzi do poszukiwania równowagi. I warto tej równowagi poszukać, a potem w niej pozostać nawet do późnej starości. kr

SKUTKI STRESU
Długotrwały stres sprzyja rozwojowi cukrzycy, prowadzi do rozstroju żołądka i problemów trawiennych, może przyczynić się do powstania wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Jest także przyczyną powstawania
depresji.

BADANIA
• 86 proc. Polaków czuje rozdrażnienie i zdenerwowanie
• 70 proc. Polaków uważa, że żyje w stresie i warunkach
szkodliwych dla zdrowia psychicznego
• 60 proc. Polek odczuwa bóle karku i pleców spowodowane codziennym napięciem i stresem
• 54 proc. Polaków podejrzewa u siebie objawy depresji
Źródło: GUS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Małgosia #1663877 | 77.253.*.* 12 lut 2015 14:19

    Witam wszystkich bardzo serdecznie. Zgodzę się z powyższym artykułem, niestety w tych czasach mamy bardzo mało czasu na relaks, na chwilę dla siebie... Jestem kobietą, która w pełni poświęca się swojej pracy i nie mam czasu na różnego rodzaju przyjemności. Natomiast mąż namówił mnie na skorzystanie z usług masażysty. No więc przeglądając różne strony trafiłam na stronę Amaryllisa jest to Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej, gdzie znalazłam usługę masażysty. Teraz reguralnie chodzę na masaż relaksacyjny oraz próżniowy, jestem bardzo zadowlona, z ceny to raz, dwa z przesympatycznej Pani, która mnie odpręża oraz z miejsca, ponieważ jest bardzo zadbane i na wysokim poziomie. Jesli nie wiecie jak sie odprezyc, polecam masaze, naprawde warto oraz oczywiscie Amaryllisa. Pozdrawiam i całuję :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz