Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Włosy w owocowej kołderce

2013-11-15 11:38:28 (ost. akt: 2013-11-15 11:42:40)
Włosy w owocowej kołderce

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Włosy mogą być prawdziwą ozdobą głowy. Trzeba o nie tylko dbać. Producenci szamponów starają się udowodnić, że zakup i używanie ich produktów jest gwarancją zdrowych i pięknych włosów, fryzjerzy zapraszają na odświeżające stylizowanie, dietetycy proponują witaminowe bomby, zaś my... My powinniśmy skorzystać ze wszystkiego. Zdrowie włosów oraz ich wygląd zależą bowiem od tego, co jemy, czym je pielęgnujemy i oczywiście czym je ozdabiamy.

Jajko we włosach
Najszybciej zniszczonym włosom pomoże dobry fryzjer. Przytnie zniszczone końcówki, nałoży odżywczą maskę i wymodeluje. Jednak uwaga — niektóre ze stosowanych kosmetyków naszpikowane są chemią i np. szybki efekt miękkich włosów, po kilkakrotnym zastosowaniu może spowodować przesuszenie włosów.
Polecam więc także zabiegi domowe.
Domowe maseczki na włosy są przede wszystkim zrobione z produktów naturalnych — nafta kosmetyczna, olej rycynowy czy cytryna.

Działaj od środka
To co jemy, także ma znaczenie. O ile jednak zabiegi pielęgnacyjne dają efekt natychmiastowy, o tyle skutki dobrej diety widoczne będą dopiero po kilku miesiącach. Włos, podobnie jak skóra i cały organizm człowieka potrzebuje witamin i minerałów oraz białek, które stanowią materiał budulcowy. Zatem... pięć razy dziennie warzywa i owoce!

ABC
Po pierwsze witamina A — znajdziemy ją w marchewce, w morelach, czerwonej papryce, burakach, brokułach, kapuście, selerze, w pomarańczach. A także w maśle, śmietanie, mleku i serach.
Teraz witaminy z grupy B — drożdże, kasze, jajka, pomidory, pietruszka, szpinak, groch, fasola, otręby, kalafior, jabłkach, ziarna słonecznika, orzechy, kapusta.
Witamina C — czarna porzeczka, pomarańcze, kapusta, kiwi, pomidorach, agrest, żurawina, jabłka.

Minerały
Włosom potrzebne są też: żelazo (czerwone mięso, wątroba, płatki owsiane, śliwki, miód, czekolada), magnez (buraki, maliny, siemię lniane, kasze, groch, fasola), potas (seler, pietruszka, ziemniaki, warzywa liściaste), wapń (kapusta, marchew, mleko i jego przetwory), cynk (jabłka, szparagi, marchew, jarmuż, szpinak, pomidory), mangan (sałata, pomarańcze, szpinak, figi, cebula), miedź (szparagi, porzeczki, ziemniaki), siarka (jajka, mleko, ryby, warzywa strączkowe i kapustne).


Płukanki i maski
Stosując regularnie płukanki sprawimy, że nasze włosy staną się miękkie, mniej łamliwe i mniej suche.
Płukanka mleczna — nałóż na włosy kilka łyżek pełnotłustego mleka. Zrób na głowie turban z ręcznika i posiedź w nim ok. 20 minut. Potem dokładnie włosy spłucz. Nie używaj szamponu. Zabieg stosuj raz w tygodniu.
Płukanka piwna — wymieszaj piwo z wodą w proporcjach 3:1. Najpierw umyj włosy szamponem, a dopiero potem użyj płukanki. Na koniec wytrzyj i wysusz włosy.
Płukanka cy-trynowa — weź 1 szklankę soku z cytryny i dodaj trochę wody. Tak powstałym roztworem płucz włosy. Zabieg wykonuj raz w miesiącu, gdyż cytryna wysusza włosy.
Co jakiś czas warto też położyć na włosy maskę.
Maska z żółtka i oliwy — podgrzej 3 łyżeczki oliwy z oliwek. Dodaj kilka kropli witaminy A i żółtko. Nakładaj maskę na włosy oraz skórę głowy. Owiń głowę folią, zawiń w ręcznik i trzymaj kompres 30 minut. Zabieg można robić 2 razy w tygodniu.
Maseczka piwna — weź pół szklanki piwa, dodaj całe jajko. Wymieszaj. Rozprowadź na wilgotnych włosach, potrzymaj 15 minut i spłucz.
Bożena Kraczkowska


NASZ EKSPERT
Czas na metamorfozę

Luiza Kucejko,
właścicielka salonu
Planet Hair w Olsztynie

Po okresie zimowym wszystkie pragniemy odnowy. Jako zabieg pielęgnacyjny polecam saunę do włosów, musi to być jednak urządzenie najnowszej generacji. Stare urządzenia wytwarzają tylko parę wodną, której cząsteczki są za duże, aby wniknąć w głąb włosa, natomiast np. Misty 380 generuje mikro mgłę. Skutkiem jest odpowiednie nawilżenie, a efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Natomiast funkcja ozonowania oczyszcza skórę głowy, poprawia jej ukrwienie i stymuluje wzrost włosów. Poza pielęgnacją zachęcam do zmiany fryzury i odświeżenia koloru. Wiosna to najlepszy okres na metamorfozę.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB