Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha WM.pl GazetaOlsztyńska.pl DziennikElbląski.pl Familie.pl

Kosmetyki naturalne

2013-09-04 13:24:45 (ost. akt: 2013-11-15 11:28:09)
Kosmetyki naturalne

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Kobieta jest dziełem sztuki, a nie natury — w myśl tej zasady postępuje mnóstwo kobiet, których półki w łazience uginają się pod ciężarem dziesiątków kosmetyków. Jednak nie wszystkie są zdrowe i korzystne dla naszej cery. Warto więc zwrócić uwagę na biokosmetyki, które robią prawdziwą furorę na rynku kosmetycznym.

Biokosmetyki, nazywane też kosmetykami naturalnymi lub organicznymi, to produkty wytwarzane z surowców pochodzących z upraw ekologicznych. Nie zawierają związków chemicznych, sztucznych dodatków i konserwantów. Nie znajdziemy w ich składzie substancji pochodzących z przemysłu petrochemicznego, parabenów, silikonu, syntetycznych zapachów i barwników czy składników roślin modyfikowanych genetycznie. Kupując kosmetyki naturalne, możemy też mieć pewność, że nie były one testowane na zwierzętach.

Naturalne bardziej skuteczne
Kosmetyki organiczne nie są masowo reklamowane w mediach ani nie mają bogato wyglądających opakowań, a mimo to cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są bowiem zdecydowanie zdrowsze niż produkty, po które zwykle sięgamy w drogeriach. Naturalne składniki są dużo bardziej skuteczne, lepiej działają na skórę, dostarczając jej niezbędnych witamin, minerałów i substancji odżywczych. Biokosmetyki są tak skonstruowane, że nie zatykają porów, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać przez cały dzień. A to pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji i opóźnić procesy starzenia. Jednocześnie składniki tych kosmetyków mogą mieć przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe oraz regenerujące działanie na cały organizm i na jego poszczególne układy.

Bezpieczny alergik
Naturalne, ekologiczne kosmetyki to też idealne rozwiązanie dla alergików, u których stosowanie zwykłych drogeryjnych kosmetyków powoduje reakcje uczuleniowe, zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Biokosmetyki nie uczulają i mogą być stosowane praktycznie przez każdego.
Składniki kosmetyków organicznych nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu. Dlatego warto uważnie czytać etykiety na opakowaniach kremów czy balsamów. Wielu producentów często posługuje się nazwami z przedrostkami eko- czy bio, a ich preparaty nie spełniają wyśrubowanych wymagań kosmetyków naturalnych. To świadome wprowadzanie konsumentów w błąd, bazujące na powrocie społeczeństwa do ekologicznego stylu życia.

Produkcja kontrolowana
Każdy etap produkcji biokosmetyków powinien być starannie kontrolowany również pod kątem braku szkodliwości wobec środowiska przyrodniczego. Idea kosmetyków naturalnych obejmuje bowiem nie tylko naturalną pielęgnację naszej skóry i ciała, ale także ochronę przyrody.
Składniki do produkcji kosmetyków eko otrzymuje się poprzez stosowanie tradycyjnych metod, takich jak: suszenie, mielenie, destylację z użyciem pary wodnej.
W recepturze preparatów bio dopuszczalne są jedynie konserwanty pochodzenia naturalnego, jak np. witamina E. Jeśli producent wykorzystał sztuczny konserwant, musi zaznaczyć to na opakowaniu.

Kosmetyki domowe też naturalne
Kosmetyki naturalne zwykle są nieco droższe niż zwykłe kremy, szampony czy mydła dostępne w sieciowych drogeriach. Ale skoro natura obdarza nas swoim bogactwem, warto z niego korzystać także na inne sposoby. Tanie i równie skuteczne będą kosmetyki wykonane z tego, co akurat mamy w lodówce czy spiżarni.

Peeling z kawy
Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie fusów z kawy jako naturalnego peelingu. Nie bez powodu wiele drogeryjnych peelingów ma w swoim składzie kawę. Drobinki kawy nie tylko ładnie pachną, ale też mają właściwości złuszczające zrogowaciały naskórek. Peeling z kawy oczyszcza skórę, przywraca jej jednolity koloryt, ujędrnia i wygładza. Można stosować go kilka razy w tygodniu. Do masażu ciała można wykorzystać same fusy lub zmieszać je z odrobiną żelu pod prysznic czy olejku do kąpieli. Jest to rozwiązanie skuteczne, naturalne i w pełni bezpieczne.

Miód z płatkami
Nie każdy jednak lubi zapach kawy — wtedy może zrobić sobie peeling z ładniej pachnących składników. Potrzebna będzie garść płatków owsianych, łyżka gęstej śmietany i łyżeczka miodu. Wszystko trzeba rozgnieść, zmiksować i nakładać na twarz, dekolt, ramiona czy brzuch. Przez pięć minut trzeba pozwolić, by składniki odżywcze zaczęły się wchłaniać, a potem można zrobić sobie masaż. Skóra będzie odświeżona, oczyszczona i pełna blasku. Całość trzeba zmyć ciepłą wodą, a potem nałożyć krem nawilżający. Trzeba oczywiście pamiętać, że aby domowe peelingi czy maseczki przynosiły efekty, trzeba je stosować regularnie. Nawet najlepszy i najdroższy drogeryjny preparat też nie zadziała po jednym użyciu i wymaga systematyczności.
Tonik na imbirze i rozmarynie Jeśli twoja skóra potrzebuje codziennego odświeżenia, możesz też samodzielnie wykonać tonik do twarzy. Potrzebne będą: pół szklanki wody, sok z połowy cytryny, kawałek korzenia imbiru, nasiona kopru i odrobina zmielonego rozmarynu. Jak to przyrządzić? Wodę gotujemy, wrzucamy nasiona kopru, rozmaryn i drobno posiekany imbir. Całość odstawiamy, by trochę ostygła, a następnie odcedzamy. Do tak przygotowanego płynu wciskamy sok z cytryny. Gotową miksturę przelewamy do buteleczki i możemy jej używać codziennie wieczorem, po demakijażu. Naturalny tonik domowej roboty przywraca blask i koloryt zmęczonej cerze, oczyszcza pory, stymuluje procesy życiowe w komórkach. Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i ożywiona. Tonik ma duże właściwości ściągające, dlatego warto po jego użyciu posmarować twarz zwykłym kremem nawilżającym.

Maseczka z żółtka i oliwy
Z domowych produktów możemy też przygotować odżywczą maseczkę na włosy. Przepis jest sprawdzony od pokoleń — korzystały z niego nasze babcie i mamy w czasach, gdy nie było drogerii na każdym rogu ulicy, a o urodę trzeba było dbać domowymi sposobami. Do zrobienia domowej maski do włosów potrzebujesz jednego lub dwóch żółtek oraz łyżki oliwy. Całość należy zmiksować i nałożyć na włosy. Dla lepszego efektu można owinąć głowę ręcznikiem. Maseczkę na włosach trzeba trzymać około kwadransa, a następnie spłukać. Ponieważ oliwa i żółtko mogą dawać niezbyt przyjemne odczucia zapachowe, po zmyciu maseczki warto umyć włosy ulubionym szamponem. Efekt i tak będzie widoczny. Regularnie stosowana maseczka jajeczno-oliwna wzmacnia włosy, sprawia, że stają się bardziej gęste, miękkie, błyszczące i mniej skłonne do wypadania.

Kiwi i słonecznik na promienną twarz
Naturalną maseczkę można też zrobić na twarz. Popularne plasterki ogórków to najprostszy z możliwych sposobów na rozjaśnienie cery czy opuchnięte powieki. Podobnie jak torebki po herbacie, które szybko zmniejszają worki i sińce pod oczami. Ciekawym pomysłem jest też maseczka odżywczo-regenerująca, do której potrzeba słonecznika i kiwi. Wystarczy mocno rozgnieść ziarna słonecznika z plasterkami kiwi i tak przyrządzoną papkę położyć na twarz na 15 minut. To prawdziwa bomba witaminowa, szczególnie bogata w witaminy B i C. Maseczka odżywia skórę, przywraca jej blask, sprawia, że twarz wygląda świeżo i promiennie.
abc

przepis na krem do rąk
Samodzielne wykonanie kremu do rąk to, wbrew pozorom, proste i nieskomplikowane zadanie. Potrzebujesz do tego:

• 250 ml oleju ze słodkich migdałów
• 90 g czystego pszczelego wosku
• 120 ml oleju z awokado
• 180 ml niegazowanej wody mineralnej
• 5 ml eterycznego olejku (wybierz swój ulubiony zapach)
• można też użyć barwnika spożywczego, aby krem miał ładna barwę. Nie jest to jednak konieczne i oprócz pięknego koloru barwnik nic nie wnosi do składu czy działania kremu

Przygotowanie:
Wlewamy olej z migdałów, awokado oraz wkładamy wosk pszczeli do rondla z grubym dnem. Podgrzewamy na niewielkim ogniu, stale mieszając, do momentu, aż wosk się rozpuści. Do tak przygotowanej mikstury powoli dodajemy również podgrzaną wodę mineralną. Mieszankę zdejmujemy z ognia i nadal mieszamy, dopóki nie ostygnie do temperatury ciała. Wtedy dodajemy olejek zapachowy. Całość trzeba mieszać aż do momentu, gdy wystygnie. Gotowy krem przekładamy do ozdobnego pojemnika czy dozownika. Wystarczy na pewno na długo.


Kosmetyki naturalne i ekokosmetyki — czym się różnią?
Kosmetyki naturalne — powinny zawierać około 95 proc. składników mineralnych i roślinnych, z czego połowa z nich powinna pochodzić z naturalnych upraw. Kosmetyk kwalifikujący się jako naturalny nie może być pozyskiwany z genetycznie modyfikowanych roślin. Nie powinien też zawierać sztucznych barwników ani substancji zapachowych.

Kosmetyki eko — w odróżnieniu od naturalnych, muszą posiadać minimum 50 proc. wyciągów roślinnych, pochodzących z upraw ekologicznych nieużywających pestycydów. Składnikami ekokosmetyków często są: zielona herbata, olej z owocu granatu, ekstrakty z ziół, algi, oliwa z oliwek, torf czy nawet sól morska.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. margerita #1190445 | 89.73.*.* 4 wrz 2013 21:33

    Ekologiczne, naturalne kosmetyki stały się ostatnio tak samo modne jak zdrowy styl życia. Dlaczego warto kupować naturalne kosmetyki? Substancje naturalne są delikatne, a jednocześnie skuteczne, nie atakują nas chemią, lecz wykorzystują wyłącznie siły drzemiące w naturze. W cedrynek .pl jest dużo certyfikowanych kosmetyków naturalnych renomowanych producentów.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz